Základy první pomoci

 

Těmito problémy trpí zejména pejsci s miniaturní velikostí nebo březí a kojící fenky s menší velikostí, než je pro chov vhodná. Některé problémy se však nevyhnou žádnému pejskovi.

V případě jakýchkoli potížích se štěňátkem či již dospělým pejskem po převzetí od nás mi prosím volejte na tel. 724770929, přičemž včasná návštěva veterinární pohotovosti bude jen výhodou. Může se jednat jen o přechod do jiného prostředí, ale může se také stát (u miniaturek), že dojde k psychickému kolabsu.

Pokud se bude jednat o úraz, okamžitě vyhledejte veterináře, kterému úraz přesně popište, aby mohl poskytnout štěněti pomoc. Úrazům předcházejte zvýšenou opatrností. Dávejte zejména pozor na přibouchnutí dveřmi, pád z postele, sedačky, židle... z náručí, schody, požívání kostí, hraček, malých předmětů, jedovaté tekutiny, rostliny atd.

Při hypoglicemii (bezvládnost, malátnost, mdloby) mějte po ruce stříkačku, pravou coca colu nebo alespoň vodu s medem nebo s glucozou, kterou štěněti pomalu stříkněte do dutiny ústní. Pozor, aby štěně tekutinu nevdechlo. Okamžitě také volejte na mé tel. číslo a vyhledejte veterinární pohotovost.

Při průjmu (zvracení) pozor na následné odvodnění. Nutný zvýšený přísun tekutin a po ruce se hodí smecta nebo entizol, ale záleží na druhu průjmu, někdy stačí pouze změna granulí, mírná dieta, podání vařené rýže s mrkví nebo probican pro obnovení střevní mikroflory... Proto buď volejte na mé tel. číslo nebo vyhledejte veterinární pomoc, jeli-li průjem akutní, vodový atd. potom veterinární pohotovost.

Odvápnění, calciový kolabs (rychlé dýchání, křeče) u březích a kojících fenek předejdeme preventivním podáváním vápníku, tvarohu a kuřecích jater. Pokud k odvápnění dojde, ihned vyhledejte veterinární pohotovost pro injekční podání calcia. Kocícím fenkám pomáhejte s dokrmováním štěňat a v nutém případě štěňátka odstavte...

Při nechutenství podáváme štěňatům i dospělým pangamin. V některých případech calopet pastu.