Péče o psa

 

Očkování, odčervení

Po koupi štěňátka vždy navštivte svého veterinární lékaře. Pro posouzení, pro rady, pomoc a očkovací kalendář! Každý veterinář má svůj systém a názor.

Odčervení: Naše pejsky odčervujeme ve 2, 4, 6, 8 týdnech, potom ve 3 měsících a dále každé 3 měsíce.

Pejsi i štěňátka jsou totiž v každodenním kontaktu s dětmi, proto odčervujeme preventivně tak často. Není však nutné. 

Vakcinace - očkování štěňat a dospělých psů Štěňata získávají malé množství protilátek od matky prostupem přes placentu a pak především mlezivem v období 24 hodin po narození. Tyto protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do 6 týdnů věku a poté postupně klesají. Po sedmém týdnu věku proto začínáme s vakcinací. První vakcinace však může být ještě likvidována zbytky mateřských protilátek a tím vzniká tzv. imunitní okno. Proto je nutné vakcinaci opakovat za 21 dní, kdy již u štěněte žádné mateřské protilátky nejsou. U štěňat se provádí vícenásobné očkování, protože imunitní systém štěněte je vyzrálý až po dvanáctém týdnu věku. V tomto období je již mládě vakcinováno potřetí.

 

Základní vakcinační schéma štěňat a dospělých psů

6 - 9 týdnů věku - DHPPi
8 - 12 týdnů věku - DHPPiL
12 - 16 týdnů věku -  DHPPiL+R
dále..................celoživotně vždy po 1 roce - DHPPiL+R

Rozdíl mezi odčervením a očkováním by měl být alespoň 7 dní!!

Štěňátka odčervujeme pastou. Pejsky nad 2 kg tabletou a v létě, kdy se pohybují venku používáme pro odčervení Stronghold, který se aplikuje na hřbet pejska a působí jak na vnitřní tak i vnější parazity.

 

Našimi veterinárními lékaři jsou:

 

MVDr. Pavel Foglar, Třeboň

manželé MVDr. Skálovi, Třeboň

 

Koupání, česání, stříhání

Štěňátka yorkšírských teriéru se smějí koupat již od ukončeného 4. měsíce. Do té doby jim myjeme a stříháme jen zadeček, uši a drápky.

Dospělé dlouhosrsté pejsky češeme 2x denně. Osobně, když mám málo času, tak 1x, ale snažim se 2x. Štěňátka se česat nenechají, tak začínám až kolem 4 až 5 měsíců. U každého jinak. Nebo problém řeším krátkým sestřihem :o) 

O stříhání se prosím poraďte se svou psí kadeřnicí. Z mé zkušenosti stříhají až když je srst 2 až 3 cm dlouhá a s přihlédnutím na roční období.

 

Koupání

 Připravíme si šampony, balsámy, rozpustíme culíky a můžem :o)

Teď přišla voda, šampon, voda, balzám a zase voda. To je fuj, co?! :o)

   

Štěňata do 4 měsíců se koupat nemají, takže jim myjeme s případě potřeby jen zadní část tělíčka..

A pak sušíme :o)

Po krátkým oddychu jdeme na česání... No že jsou krásní? :o))


Stříhání vám bohužel neukážu, protože Kenny a Terka byli střihaní nedavno, takže musíme chvilku počkat, až jim to povyroste.

Zkontrolujeme uši a drápky, popř. vyčistíme a vytrháme chlupy z uší.. Drápky máme dobré a střiháme je poměrně málo, protože si je pejsci stíhají obrušovat o beton. Jen vlčí drápky zastříhámáme asi tak 4x do roka.

A takhle uši stavíme, když se jim samotným nechce. Přidáváme do stravy selen a vápník.

A jdeme na oči a vitamíny. V případě potřeby vytíráme oči borovou vodou. Březí a kojící fenky mají vitamíny, aby u nich nedošlo k odvápnění a měli dostatek živin, zejména fenky pod 3 kg a štěňatům dáváme ještě vitmín B pro kvalitní srst, případně již zmiňovaný vápník a selen na posílení chrupavek (uši).

Stronghold, Frontline, popř. Bio Kill používáme pernamentně, protože se psi pohybují po zahradě, kde roste tráva a takhle se spolehlivě vyhneme klíšťatům i jiným parazitům, které v bytě mít nemusíme..


Nemůžeme vynechat samozřejmě také péči o chrup, kdy čas od času některý z našich pejsků podstoupí odstranění zubního plaku ultrazvukem. V případě zanedbání péče o jejich chrup a dutinu ústní dochází k poruchám ledvin!

A na závěr, podle počasí, nějaké oblečky, obojky atd..  :o)