Rady zájemcům

Bezvadný odkaz pro kupující zvířat!

Jak vybrat správné štěňátko:

V první řadě nekupujte štěňátko od neověřitelných prodejců bez přímých kontaktů jako je telefon a adresa. Ve většině případech se jedná o podvodníky!

Takto vypadají čistokrevná štěňata yorkšírského teriéra. V různých barvavách a ve věku 7 až 10 týdnů:

 

Srst nesmí být kudrnatá!!!

 

Ouška by měla být umístěna na horní části hlavy a podle věku by se měla již v 6ti týdnech stavět nahodu. V období růstu chrupu i přezubení však mohou být spadlá. Nesmí být na boku!!!

 

Váha standartního štěňátka yorkšírka by v 6ti týdnech neměla přesahovat 800 gramů, v 8mi týdnech 1 kg. Ovšem hodně ovlivní počet štěňat ve vrhu, životospráva, pohyb atd.

 

!!! Yorkšír je jen jeden a to dle standartu s váhou v rozmezí od 1,8 do 3,1 kg. Nejsou tři velikosti, jak mnozí tvrdí. Jen se dá přibližně odhadnout jejich výsledná váha v dospělosti.. Určitě ale najdete i yorkšírka s 1 kg s pp a dokonce jsem i viděla yorkšíra s pp s váhou 11 kg. Asi hodně papal :o)

 

Je pouze na vašem vkusu, který pejsek a jak velký se vám líbí, ale zájemcům, kteří úplně začínají s chovem nedoporučuji yorkšírka s váhou v dospělosti pod 2,5 kg!  Při výběru fenky určené na štěňátka doporučuji váhu nad 3 kg a krýt s menším pejskem. Čím větší fenka, tím lehčí březost, porod, kojení i všeobecná odolnost (což platí u obou pohlaví). Naopak mini pejska pod 2 kg doporučuji pouze do rukou zkušeného a zodpovědného chovatele, nejlépe bez dětí.

 

Yorkšírský teriér je také teriér. Je to inteligentní a hlavně temperamentní plemeno. Může být mazlíčkem, ale k životu pohyb potřebuje! Má rád procházky a společnost člověka. Je schopný naučit se základním povelům, je bystrý, hravý a mnohdy i namyšlený. Nejvhodnější je samozřejmě rodinný domek se zahrádkou, ale vzhledem k velikosti plemene si vystačí i s prostorem v malém bytě. Procházky přírodou jsou ale nutné.

 

 _____________________________________

!!!Než si štěňátko zarezervujete!!!

Vše si ještě jednou dobře rozmyslete !  Pokud zrušíte rezervaci do 2 týdnů věku štěněte, celý rezervační poplatek vracím zpět, později však toto již není možné a celý rezervační poplatek propadá. 

Pokud jste si vše dobře rozmysleli a chcete si štěňátko rezervovat, ověřte si, zda je vámi vybrané štěňátko ještě volné - nejlépe telefonicky.

Mohl totiž těsně před vámi také někdo volat a ještě jsem neměla možnost údaje zaznamenat v aktuální nabídce štěňat.

_________________________________

 

Co vzít sebou pro štěně na cestu?

- krabičku, pokud nejste řidičem

- přepravku na psa, pokud řídíte a jedete sám/a

- dečku nebo osučku, ručník..

- ubrousky

- misku na vodu, pokud jedete několik hodin

 

Co připravit pro štěňátko? 

Krmení není nutné kupovat dopředu - granulky do začátku, na které je štěně zvyklé, dostanete, předejde se tím případným zažívacím potížím. Postupně si přejdete na krmení, jaké vám bude vyhovovat. Stačí tedy připravit pouze mističky, jednu na granulky a jednu na vodu. Pelíšek také není třeba kupovat dopředu. Malé štěňátko by totiž mohlo ještě z neznalosti nového prostředí do pelíšku načůrat a pak byste museli pelíšek vyprat (aby ho to nelákalo vyčůrat se sem zase) a než uschne, nebudete mít pro štěně nic. Stačí připravit např. dečku nebo osušku či ručník - nejlépe 2-3 kusy. Pelíšek si pořídíte během následujících dní, až si na sebe se štěňátkem zvyknete. Nejdůležitější ale je, promyslet, místo kde bude drobeček odpočívat, abyste ho pak nepřendavali z místa na místo. Nejlepší je jakýsi klidný, méně frekventovaný kout bez průvanu (čili NE u dveří, NE u radiátoru), kde bude také možnost umístit poblíž místo na papání a také místo na čůrání a kakání.

 

Čůrání, kakání

Všechna štěňátka od nás jsou od narození učená vykonávat potřeby na noviny. Proto jim umístěte větší arch novin poblíž místa, kde štěňátko odpočívá a IHNED po každém probuzení štěňátka ho dejte na tyto noviny. Nevyměňujte. Štěně potom chodí podle pachu na tyto noviny opakovaně. Arch vyměňtě nejdříve druhý den. Pozvolna časem noviny posouvejte směrem k východu. Pokud budete chtít štěně naučit vykonávat potřeby ihned ven, přeneste ho ještě spící na požadované místo a on se vyčůrá ihned po probuzení venku. Venčení od malička ven ale nedoporučuji, protože štěně chodí poměrně často a i přesto, že budete běhat každou chvilinku, tak štěně neuhlídáte.

 

První den a noc

Po příjezdu domů - ukažte maličkému, kam si může lehnout, kde má papání a vodu a kde jsou noviny na kakání a čůrání. Jinak je nejlepší ponechat ho v klidu, popř. mu dejte pro seznámení třeba piškot. Ttempo seznamování s vámi i s novým bydlením ponechte na něm. Také se s ním hned nechlubte všem známým, dejte mu čas na rozkoukání a také na odpočinek. Všechno toto nové je totiž pro štěňátko dosti náročné a potřeba spánku je u malých štěňat značná.

V noci

pokud by bylo štěňátko moc smutné, můžete zkusit následující:

1. rozsvítit tlumené světlo nebo

2. vzít ho i s pelíškem k posteli, hladit ho a tím uspat (spávám také často s rukou na zemi v pelíšku) anebo

3. vzít ho rovnou k sobě do postele (to zabere na 100 %, ovšem hrozí velké riziko zalehnutí štěněte nebo pádu z postele a pokud si takto nepřejete spát stále, mohou později nastat potíže s odnaučením)

_________________________________________________

Základy první pomoc

Těmito problémy trpí zejména mini yorkšírci nebo březí a kojící fenky s menší velikostí, než je pro chov vhodná. Některé problémy se však nevyhnou žádnému pejskovi:

V případě jakýchkoli potížích se štěňátkem či již dospělým pejskem po převzetí od nás mi prosím volejte na tel. 724770929, přičemž včasná návštěva veterinární pohotovosti bude jen výhodou. Může se jednat jen o přechod do jiného prostředí, ale může se také stát (u miniaturek), že dojde k psychickému kolabsu.

Pokud se bude jednat o úraz, okamžitě vyhledejte veterináře, kterému úraz přesně popište, aby mohl poskytnout štěněti pomoc. Úrazům předcházejte zvýšenou opatrností. Dávejte zejména pozor na přibouchnutí dveřmi, pád z postele, sedačky, židle... z náručí, schody, požívání kostí, hraček, malých předmětů, jedovaté tekutiny, rostliny atd.

Při hypoglicemii (bezvládnost, malátnost, mdloby) mějte po ruce stříkačku, pravou coca colu nebo alespoň vodu s medem nebo s glucozou, kterou štěněti pomalu stříkněte do dutiny ústní. Pozor, aby štěně tekutinu nevdechlo. Okamžitě také volejte na mé tel. číslo a vyhledejte veterinární pohotovost.

Při průjmu (zvracení) pozor na následné odvodnění. Nutný zvýšený přísun tekutin a po ruce se hodí smecta nebo entizol, ale záleží na druhu průjmu, někdy stačí pouze změna granulí, mírná dieta, podání vařené rýže s mrkví nebo probican pro obnovení střevní mikroflory... Proto buď volejte na mé tel. číslo nebo vyhledejte veterinární pomoc, jeli-li průjem akutní, vodový atd. potom veterinární pohotovost.

Odvápnění, calciový kolabs (rychlé dýchání, křeče) u březích a kojících fenek předejdeme preventivním podáváním vápníku, tvarohu a kuřecích jater. Pokud k odvápnění dojde, ihned vyhledejte veterinární pohotovost pro injekční podání calcia. Kocícím fenkám pomáhejte s dokrmováním štěňat a v nutém případě štěňátka odstavte...

Při nechutenství podáváme štěňatům i dospělým pangamin. V některých případech calopet pastu.

 

Dne 18. 5. 2010

Ingrid Cibulková, IČ: 75928906