Proč "von Perstadt"?

Naše chovatelská stanice vznikla v obci Rudolfov, který se v době vlády Rudolfa II, kdy byla toto obec královským městem,  nazýval Perstadt - v lidovém překladu  "předměstí Budějc" Proto naše chovatelská stanice nese název "von Perstadt". V roce 2008 pejsci naší chovatelské stanice změnili majitele a posléze v r. 2012 celá chovatelská stanice, ale název nese stejný.

    Chovem yorkšírských teriérů se zabýváme od roku 2001, kdy jsme si pořídili prvního yorkšírského teriéra. Chov jsme začali rozšiřovat až v roce 2005. V roce 2011 jsme naší chovatelskou stanici von Perstadt zaregistrovali pod organizaci IBC e. V. a v dubnu 2012 IHR e. V.

 

 

 Jakto, že jsou yorci barevní a jsou čistokrevní?

    Zbarvení srsti různých živočišných druhů závisí na jejich původu. V průběhu domestikace psa bylo vyšlechtěno velké množství plemen různých velikostí a typů stavby těla, která mají zabarvení srsti tak pestré, že by jim mnohdy ani neumožnilo přežít ve volné přírodě. Byli by velice snadno pozorovatelní predátory a stali se jejich kořistí. Na druhou stranu pro svoji pestrou srst by nebyli schopni ulovit žádnou zvěř ke své potravě, protože by je pro nápadnost snadno spatřila. Všechna ušlechtilá plemena mají v plemenném standardu zcela jasně definované jaké zabarvení srsti je u nich žádané, jaké přijatelné a jaké je vylučující. Určité barvy jsou znakem pro vyřazení z chovu, protože jsou např. spojena s nežádoucími efekty (zdraví, nápadné zbarvení u loveckých plemen, atd.).

Zbarvení srsti ovlivňuje produkce dvou hlavních pigmentů eumelaninu (hnědý až černý pigment) a feomelaninu (světlý až hnědočervený, červený pigment). V souvislosti se zbarvením srsti u psů bylo identifikováno několik genů např. MC1R (Melanocortin 1 receptor) , CBD103 (beta-defensin 103), ASIP (Agouti signal peptide), TYRP1 (Tyrosin related protein 1) aj. Úvodní přehled:

MC1R - lokus EM - alely E, e, EM
CBD103 - lokus K - alely KB > ky > kbr
ASIP - lokus A - alely A, a
TYRP1 - lokus B - alely B, bs, bc, bd
MLPH - lokus D - alely D, d

U většiny savců je syntéza eumelaninu nebo feomelaninu regulována dvěma klíčovými geny MC1R a ASIP, u domestikovaných psů důležitou úlohu plní i třetí gen CBD103. Úloha tohoto genu byla rozpoznána teprve nedávno (Kerns et al., Candille et al.), tento gen vykazuje vysokou afinitu k MC1R genu a ovlivňuje regulaci tvorby pigmentů.

V dědičnosti barev je popsána hierarchie a vzájemné ovlivnění nejdůležitějších genů, které se na zbarvení podílí. Gen MC1R má epistatický (nadřazený) účinek vůči ostatním genům, zodpovědných za zbarvení srsti, to znamená, že dokáže blokovat projev alel jiného lokusu, takže očekávaný znak se vůbec neprojeví:

  • V případě přítomnosti genotypu e/e je produkován feomelanin a výsledné zbarvení jedince je způsobeno tímto pigmentem bez ohledu na genotyp ostatních lokusů.
  • V případě genotypu E/e nebo E/E hraje významnou roli ve výsledném zbarvení lokus K a lokus A.
    • Tmavé zbarvení srsti lze očekávat v případě přítomnosti alespoň jedné alely  KB (black alela), tj. případných genotypů KB/KB, KB/ky, KB/kbr
    • V případě přítomnosti alely ky (yellow alela), tj. genotypy ky/ ky, ky/ kbrnebo alely kbr (brindle alela) zodpovědné za světlé a tmavé žíhání (např. u plemene staffordský teriér nebo doga), tj. genotyp kbr/ kbr, podmiňuje výsledné zbarvení srsti lokus A:
      • V případě přítomnosti alely a (genotyp a/a) dochází k expresi eumelaninu (hnědý až černý pigment),
      • v případě přítomnosti alely A (genotypy A/a, A/A) je výsledné zbarvení ovlivněno tvorbou feomelaninu (světlý až hnědočervený, červený pigment) nebo je srst žíhaná pokud je současně přítomna alespoň jedna alela kbr (brindle).
.
Výše popsaný systém hierarchie alel podmiňujících barvy srsti psů zobrazuje následující schéma:
Diagram hierarchie alel určujících barvy srsti psů

 

 

 

ŠTĚŇATA:

- všechna štěňata od nás odcházejí zdravá, s kupní smlouvou, tedy i se zárukou, pravidelně odčervovaná, řádně očkovaná, s europasem či mezinárodním očkovacím průkazem a balíčkem do začátku.

- každé štěňátko je před odchodem od nás očipováno mikročipem a je tak celý jeho život identifikovatelné a dohledatelné.

-  nejsou nadměrně rozmazlovaná a jsou odchována v rodinném prostředí v soužití  s dětmi, kočkou a  jinými psy - papouška a křečka se většinou bojí.

- s našimi štěňátky se můžete setkat jak v České republice, tak v zahraničí jako například v Rakousku, Německu, Polsku, Švýcarsku, Francii, ale i více vzdálených zemích jako je například Florida nebo Thajsko. Štěňátka přepravujeme výhradně osobně a nepouštíme je z dohledu po celou dobu přepravy. Cena dopravy se odvíjí od vzdálenosti a počtu štěňat.

Tato naše štěňátka našli domov v uvedených cizích zemích:

 

O našem chovu:

 

- všechny naše pejsky máme s průkazem původu, očipované, řádně očkované, odčervené a snažíme se, aby byli všichni 100% zdraví, proto v uzavřeném chovu a jsou pod celodenním dohledem člověka.

- všichni psi procházejí minimálně jednou ročně preventivní veterinární kontrolou zdravotního stavu včetně vyšetření patel a ošetření chrupu.

- plánované spojení různých barevných variant YT je vždy předem prokonzultované s poradkyní našeho chovu, aby nedošlo k nesprávnému genetickému spojení či zdravotním problémům nebo genetickým vadám následných potomků.

 

 

VETEŘINÁŘI:

MVDr.Pavel Foglar, Třeboň

MVDr. manželé Skálovi, Třeboň

 

HLÍDAČ:

 Z důvodu několikanásobného zneužití fotografií našich psů upozorňuji, že

KOPÍROVÁNÍ A ZNEUŽÍVÁNÍ všech FOTOGRAFIÍ nejen na těchto stránkách je bez našeho písemného souhlasu TRESTNÉ dle  zákona č. 121/2000 Sb., zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským!!!

 

 

    

 

logo

stáhnout mp3